BRF SöderängarnaStartsida

Om föreningen

För dig som boende

Dokument

Bo i bostadsrätt

Nyheter

Föreningsinformation #7

1 mars 2018

Hej!

Avlopp
Som styrelsen informerat om tidigare så blev det ett avloppsstopp i början av februari. Stoppet medförde att två lägenheter på bottenplan blev allvarligt vattenskadade och förorenade. Sanerings-, torknings- och renoveringsarbetet kommer pågå under cirka 4 månader innan de boende kan flytta tillbaka igen.
Styrelsen har under tiden både varit i direktkontakt med Peab och deras underleverantörer samt genomfört en helt oberoende besiktning av fastighetens avloppssystem – och det har inte kunnat påvisas vara några konstruktionsfel. Det som orsakat detta massiva stopp är, som beskrivits tidigare, våtservetter.

Däremot så finns det, i samråd med expertis, anledning att ställa upp mängden vatten, vid spolning, i toaletterna. Detta för att så långt som möjligt motverka framtida stopp. Detta fråntar oss boende emellertid inte från ansvaret att enbart spola ner toalettpapper (ej heller hushållspapper som inte löses upp på samma sätt som toalettpapper) på toaletterna – och absolut aldrig föremål (våtservetter, kattsand, eller liknande) som kan bli liggandes i rören och över tid förorsaka stopp.

Som kommunicerats tidigare kommer samtliga enskilda stopp i toalettstolar eller badrum, som kan betecknas som ovarsamhet och handhavandefel, debiteras aktuell lägenhetsinnehavare, när rörmokare behöver kallas ut för att lösa stoppet. Detta med anledning att inte kostnaderna ska belasta på föreningens budget – dvs. föreningens medlemmar – utan på den eller de som förorsakar stoppet.
Vi utreder också fortfarande handhavandefelet på den ena stammen, dvs. den stora mängden våtservetter som orsakade stoppet i port 21.

OBSERVERA:
Under vecka 11 – med start måndag den 12 mars – kommer Caverion (VVS-företag) att påbörja arbetet med att ställa om spolningsvolym på samtliga toaletter i fastigheten. De kommer använda huvudnyckel.
Om någon av olika skäl (bl.a. husdjur, är hemma dagtid etc.) behöver bestämma tid med Caverion, mailar ni senast nästa onsdag, den 7 mars, till Frida Sunesson Wiva@live.se, så återkommer Caverion till er för tidsbokning inför denna vecka.

Ha det så gott i kylan – och med en ännu otydlig riktning mot den annalkande våren.
//Styrelsen

4

Gå till alla nyheter

Senaste nyheterna

Årsredovisning och föreningsstämma 2024

Nu finns årsredovisningen för räkenskapsår 2023 tillgänglig. Du hittar årsredovisningen och revisionsberättelsen på sidan Dokument på webbplatsen, eller på länken nedan. Läs årsredovisningen nu Årets föreningsstämma äger rum tisdagen 28 maj kl. 19 på Gustavsviks...

Information från Valberedning

Hej alla medlemmar i BRF Söderängarna!  Att köpa en bostadsrätt är en stor investering för varje enskild individ – samtidigt som bostadsrättsföreningen, som ett kollektiv, är beroende av medlemmarnas engagemang för att kunna fungera. Vi är också alla medlemmar i...

Inför årsstämman 2024

Välkommen till årets ordinarie föreningsstämma tisdagen 28 maj kl. 19 på Gustavsviks golfklubb, Golfbanevägen 4 i Örebro. Kallelse med dagordning mailas ut och anslås senast fredagen 10/5. Motioner Motioner som medlemmar önskar ska behandlas på stämman ska vara...

Intresserad av styrelsearbete?

Under nästa årsstämma för bostadsrättsföreningen så behöver nya personer väljas in i styrelsen och valberedningen för att vi även framöver ska ha en välskött förening. Så om du är nyfiken på styrelsearbetet, eller redan nu är intresserad, så är det här ett ypperligt...

Avgifter 2024

Räntenivåerna i Sverige är fortsatt höga och många bostadsrättsföreningar tvingas höja avgifterna. I Brf Söderängarna arbetar styrelsen för att långsiktigt säkerställa en god ekonomi i föreningen och vara en attraktiv förening. Från och med januari 2024 höjs...

Protokoll för årsstämman 2023

I slutet av maj hölls årets föreningsstämma för räkenskapsår 2022. Styrelsen vill passa på att tacka de medlemmar som deltog och engagerar sig. Klicka här för att läsa protokollet från föreningsstämman. Du hittar även protokollet under sidan Dokument. I samband med...