BRF SöderängarnaStartsida

Om föreningen

För dig som boende

Dokument

Bo i bostadsrätt

Nyheter

Eventuell investering av laddstolpar skjuts upp

11 november 2022

Under årsstämman 2022 lämnades det in motioner om att installera laddstolpar. Stämman beslutade att undersöka det vidare, och efter en omfattande utredning har styrelsen nu tagit beslut om att inte gå vidare med laddstolpar i dagsläget.

Sedan stämmans beslut har styrelsen arbetat fram ett flertal olika scenarion, jämfört priser mellan olika aktörer och upplägg samt gått igenom hur en investering av laddstolpar skulle påverka föreningens ekonomi.

Samtidigt gjordes en undersökning om intresset bland föreningens medlemmar, och resultatet visade på ett lågt intresse. Det låga intresset, i kombination med omvärldsläget och hur investeringen skulle påverka föreningens ekonomi, har resulterat i ett beslut om att inte gå vidare med laddstolpar i dagsläget.

Brf Söderängarna har som ambition att vara en attraktiv och klimatsmart förening – med en god ekonomi i behåll och investeringar vid rätt tillfälle. Nya motioner om laddstolpar kan därför lämnas in i samband med nästa ordinarie årsstämma i mitten av 2023.

Resultat från undersökningen


4

Gå till alla nyheter

Senaste nyheterna

Årsredovisning och föreningsstämma 2024

Nu finns årsredovisningen för räkenskapsår 2023 tillgänglig. Du hittar årsredovisningen och revisionsberättelsen på sidan Dokument på webbplatsen, eller på länken nedan. Läs årsredovisningen nu Årets föreningsstämma äger rum tisdagen 28 maj kl. 19 på Gustavsviks...

Information från Valberedning

Hej alla medlemmar i BRF Söderängarna!  Att köpa en bostadsrätt är en stor investering för varje enskild individ – samtidigt som bostadsrättsföreningen, som ett kollektiv, är beroende av medlemmarnas engagemang för att kunna fungera. Vi är också alla medlemmar i...

Inför årsstämman 2024

Välkommen till årets ordinarie föreningsstämma tisdagen 28 maj kl. 19 på Gustavsviks golfklubb, Golfbanevägen 4 i Örebro. Kallelse med dagordning mailas ut och anslås senast fredagen 10/5. Motioner Motioner som medlemmar önskar ska behandlas på stämman ska vara...

Intresserad av styrelsearbete?

Under nästa årsstämma för bostadsrättsföreningen så behöver nya personer väljas in i styrelsen och valberedningen för att vi även framöver ska ha en välskött förening. Så om du är nyfiken på styrelsearbetet, eller redan nu är intresserad, så är det här ett ypperligt...

Avgifter 2024

Räntenivåerna i Sverige är fortsatt höga och många bostadsrättsföreningar tvingas höja avgifterna. I Brf Söderängarna arbetar styrelsen för att långsiktigt säkerställa en god ekonomi i föreningen och vara en attraktiv förening. Från och med januari 2024 höjs...

Protokoll för årsstämman 2023

I slutet av maj hölls årets föreningsstämma för räkenskapsår 2022. Styrelsen vill passa på att tacka de medlemmar som deltog och engagerar sig. Klicka här för att läsa protokollet från föreningsstämman. Du hittar även protokollet under sidan Dokument. I samband med...